KU Leuven gaat studenten beter voorbereiden op oorlogssituaties: "Slachtoffers opvangen, nucleaire crisis of ethische beslissingen"
De KU Leuven gaat studenten geneeskunde beter voorbereiden op oorlogssituaties. Ze leren dan bijvoorbeeld hoe ze moeten omgaan met chemische of nucleaire crisissen, of hoe ze slachtoffers moeten opvangen. De federale overheid heeft dat gevraagd aan alle universiteiten in ons land. De KU Leuven bekijkt nu nog hoe ze dat concreet kan uitwerken in de opleiding.
Militaire geneeskunde
Hoe kunnen we toekomstige dokters beter voorbereiden op oorlogssituaties? Met die vraag stapte de federale overheid enkele maanden geleden naar alle universiteiten in ons land. Er bestaan al specifieke opleidingen om dokters voor te bereiden op rampen, ook aan de KU Leuven. Maar de bedoeling is nu dat alle studenten tijdens hun studies kennismaken met militaire geneeskunde.
"Dit gaat over risico's die gepaard gaan met chemische, biologische of zelfs nucleaire crisissen. Daar zijn wij niet mee vertrouwd." Chris Verslype, Decaan faculteit geneeskunde
"Maar het gaat ook over de opvang van traumaslachtoffers, triage, psychologische crisisopvang en het nemen van ethische beslissingen in moeilijke omstandigheden", vult Verslype aan. "Er zijn ook nog andere zaken waar we niet vertrouwd mee zijn, zoals bijvoorbeeld volbloed of vriesgedroogd plasma."
Enthouasiaste studenten
De universiteiten willen geen paniek zaaien, maar de studenten wel zo goed mogelijk voorbereiden. "Ik vind dat wel een goed idee. Zo ben je altijd voorbereid in het geval dat er iets gebeurd", klinkt het bij één van de studenten.
"Met de actualiteit, komt een oorlog wat dichter bij ons. Die extra opleiding geeft sommige studenten wel extra rust en zelfzekerheid. Ik vind het een goed initiatief." Studente geneeskunde KU Leuven
Urgentieweek
Hoe dat er juist uit zal zien, wordt nu nog uitgewerkt. De focus zal eerst vooral op de masteropleidingen liggen. "Wij hebben een urgentieweek waar er aspecten van traumazorg aan bod komen", legt Verslype uit.
"Het is niet zo moeilijk om een casus van een oorlogsslachtoffer te nemen. Zo kan je de studenten erop wijzen hoe dat aangepakt wordt." Chris Verslype, Decaan faculteit geneeskunde
"De corona-epidemie is ons ook overkomen. Toen hebben we op korte tijd geschakeld, en extra opleidingen voorzien", besluit decaan Verslype. De eerste aanpassingen in de opleiding gaan volgend academiejaar van start.